Gdzie i jak lokować AED?

it's safe here

Samo wyposażenie danego miejsca w defibrylator AED może nie wystarczyć, by spełniał on swoją funkcję. Równie ważne jest wyraźne oznaczenie miejsca z AED, zabezpieczenie go odpowiednio przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewnienie odpowiedniego dostępu do urządzenia każdemu potencjalnemu świadkowi zdarzenia. Na co należy zwracać uwagę przy wyposażaniu miejsca publicznego a AED?

Lokalizację AED warto jest dobrze przeanalizować, szczególnie jeśli ma on stanowić wyposażenie powierzchni publicznej lub większego, wielokondygnacyjnego budynku. Warto również przemyśleć zakup tablic i oznaczeń, które dodatkowo uwidocznią AED. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Łatwy dostęp – AED ma być z założenia łatwo dostępny publicznie, tak by w razie potrzeby mógł z niego skorzystać dowolny świadek zdarzenia. Najlepiej więc ulokować go w miejscu najczęściej uczęszczanym, w galerii handlowej będzie to na przykład główny pasaż. W ośrodku sportowym hala główna, a na basenie pokój ratownika. W hotelach oraz biurowcach AED powinien znaleźć się na recepcji, gdzie przechodzi najwięcej osób, ale też najłatwiej jest dotrzeć. Jeśli budynek posiada kilka pięter wyposażenie w jeden AED może nie być wystarczające i warto przemyśleć zakup dwóch sztuk. Jedna powinna zostać ulokowana na parterze budynki, druga natomiast na najwyższym piętrze. Jeśli AED ma mieścić się w szafce zamykanej na kluczyk, obowiązkowo należy zostawić go za szybką, którą w razie potrzeby można zbić. Jeśli jednak klucz miałby mieć ochroniarz również taka informacja powinna widnieć przy AED.
  • Oznaczenie przy AED – pomimo rosnącej świadomości dotyczącej defibrylatorów AED, wciąż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy czym jest to urządzenie. Szczególnie więc, jeśli defibrylator ma być umieszczony w miejscu publicznym warto zadbać o odpowiednie oznaczenie. Wybór tablic informacyjnych jest ogromny, a niesamowicie ułatwia lokalizacje AED. Tablice kierunkowe ze strzałkami (w lewo, w prawo, do góry, w dół) wskażą, gdzie mieści się defibrylator. Tablice informacyjne, np. Z instrukcją pierwszej pomocy okazują się bardzo przydatne, z dwóch powodów: ułatwiają zlokalizowanie AED oraz usprawniają akcję ratowniczą.
  • Akcesoria przy AED – żeby akcja ratownicza, przeprowadzona przez świadka zdarzenia była bezpieczniejsza dla samego poszkodowanego oraz przypadkowego ratownika, dobrze jest przy AED umieścić akcesoria niezbędne przy pierwszej pomocy. Obecność chociażby maseczki CPR pod ręką będzie zapewniało dużo większy komfort osobie ratującej.
  • Osoba przeszkolona – często w przypadku publicznych AED jasno określone jest, kto w razie przypadku posiada dostęp do urządzenia. Niestety, bardzo często dostęp do szafki otwieranej na klucz posiada np. jedynie ochroniarz, co powoduje, że nim świadek zdarzenia dotrze do AED mija zbyt wiele czasu. Należy unikać takich sytuacji i zostawiać defibrylator jednocześnie dobrze zabezpieczony, ale i łatwo dostępny. Jeśli jednak obsługa danego miejsca, np portier na recepcji czy ochroniarz galerii handlowej, przeszedł szkolenie z obsługi AED warto umieścić taką informację przy defibrylatorze. W momencie jego użycia taka osoba może być bardzo pomocna.
  • Zabezpieczenie przed kradzieżą – AED w miejscu publicznym musi być odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą. O ile w przypadku umieszczenia go w recepcji hotelu, czy na portierni, gdzie zawsze ktoś czuwa na miejscu, wystarczy szafka zamykana na kluczyk, tak już AED w galerii handlowej, na zewnątrz budynku czy w ośrodku sportowym trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Przed kradzieżą przede wszystkim ochroni monitoring miejsca z AED. Można również wyposażyć się w szafkę z zainstalowanym alarmem, który spłoszy potencjalnego złodzieja.