Doradca RKO

it's safe here

Oprogramowanie RKO to innowacyjna funkcja, którą posiada aktualnie tylko kilka modeli AED dostępnych na rynku. Często utożsamiana jest z doradcą głosowym, warto jednak pamietać, że funkcje te nie są tym samym. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia i krok po kroku wytłumaczyć na czym polega funkja RKO i jaki model defibrylatora Samaritan Pad ją posiada.

Skrót RKO oznacza resuscytację krążeniowo – oddechową, czyli niezbędny element przeprowadzania pierwszej pomocy, towarzyszący także każdej akcji ratunkowej z użyciem AED. Doradcą RKO nazywa się z kolei oprogramowanie defibrylatora, które pozwala analizować siłę uciśnięć klatki piersiowej pacjenta przy pomocy przyklejonych elektrod. Rolą doradcy RKO jest więc dokładne instruowanie ratownika, na jaką głębokość należy wykonywać uciśnięcia oraz jaka ma być ich siła. Komunikatom głosowym towarzyszą również sygnały dźwiękowe, które wskazują na tempo, w jakim mają być wykonywane uciski. Sprawę dodatkowo ułatwiają ikony graficzne – zielone diody wskazują na poprawność ucisków, czerwone z kolei świadczą o zbyt silnych uciskach.

Wśród modeli defibrylatorów Samaritan Pad posiadamy w swojej ofercie jeden, który posiada doradcę RKO. Jest to model półautomatyczny AED – Samaritan Pad 500P. Wszystkie modele z naszej oferty, jak i innych producentów, dostępne na rynku, posiadają natomiast doradcę głosowego, czyli instrukcje głosowe, które prowadzą krok po kroku przez proces prowadzenia akcji ratowniczej. Warto znać różnice, pomiędzy tymi określeniami, gdyż często używane są one zamiennie, co może wprowadzać klientów w błąd. Funkcja doradcy RKO włącza się dopiero po przyklejeniu elektrod na klatkę piersiową pacjenta, podczas gdy doradca głosowy podaje komunikaty od razu po włączeniu AED.

O ile o podaniu impulsu elektrycznego decyduje sam defibrylator (podpowiadając, że należy wykonać defibrylację w przypadku modelu półautomatycznego 350P i samodzielnie w przypadku modelu 360P), o tyle resuscytacja krążeniowo – oddechowa jest już tylko dziełem ludzkich rąk. Wykonywanie RKO, jak wskazują badania w tej tematyce, niestety często wykonywane są nieprawidłowo. O ile ratownicy z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami radzą sobie dobrze, o tyle przypadkowi świadkowie zdarzenia, niedoświadczeni w udzielaniu pierwszej pomocy mogą mieć z tym problem. Nie jest to bowiem kwestia samych umiejętności i chęci, ale także siły, którą trzeba włożyć w wykonywanie ucisków. Oczywiście, wykonywanie nawet nie do końca prawidłowych ucisków jest lepsze, niż ich brak, ale odpowiednia RKO, co oczywiste, zdecydowanie bardziej zwiększa szanse poszkodowanego. W momencie kiedy urządzenie podpowiada, że uciśnięcia mają być głębsze, płytsze, mocniejsze lub słabsze ratującej osobie jest zdecydowanie łatwiej wykonać poprawne RKO. Cała pomoc ogranicza się wtedy do wykonywania ucisków podążając za komunikatami dźwiękowymi i podawanymi przez urządzenie.

Wyposażenie w defibrylator AED z funkcją doradcy RKO jest więc szczególnie dobrym rozwiązaniem w miejscach, w których potencjalny ratunek będą przeprowadzać świadkowie zdarzenia, bez wysokich kwalifikacji medycznych. Warto wyposażyć w ten model prywatne firmy, hale produkcyjne, centra handlowe, wszędzie tam, gdzie w przypadku NZK trudno o natychmiastową pomoc medyczną i gdzie przede wszystkim, jak w przypadku każdej aukcji ratunkowej liczy się czas.