Współpracownicy uratowali panu Piotrowi życie

it's safe here

Firma OPEC, z filią w Grudziądzu, zajmuje się wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej i zatrudnia kilkaset osób. Pracownicy firmy od około roku posiadają na wyposażeniu swojego zakładu defibrylator AED Samaritan Pad, z którego obsługi zostali przeszkoleni. O tym, jak potrzebne jest to urządzenie mieli okazje przekonać się niedługo po jego zakupie.

Pod koniec września 2016 roku jeden z pracowników firmy, Pan Piotr zasłabł w czasie pracy. Obecni przy tym zdarzeniu współpracownicy szybko zareagowali, wzywając pogotowanie oraz sięgając po defibrylator AED, którego obecność w zakładzie pracy, uratowała panu Piotrowi życie.

Zadaliśmy panu Piotrowi kilka pytań.

Nagłe zatrzymanie krążenia lub zawał dotyka osobę poszkodowaną nagłe, często nie dając żadnych wcześniejszych objawów. Czy również tak było w Pana przypadku? Czy przed wypadkiem miał Pan problemy zdrowotne z sercem?

Niestety, ale nie pamiętam dokładnie całego dnia, w którym zdarzył się wypadek, jak i zarówno dnia wcześniej, ale rodzina i znajomi w pracy nie widzieli nic niepokojącego. Chwile przed tym jak straciłem przytomność, miałem wysokie ciśnienie. 24 października 2014 roku miałem pierwszy zawał serca. I od tamtego czasu wszystko było w porządku. W maju miałem robione echo serca i wyniki wyszły rewelacyjnie. To uśpiło moją czujność.

Czy przed wypadkiem zwracał Pan uwagę na AED dostępny w zakładzie pracy?

Tak, zwracałem uwagę na to urządzenie. Myślę, że po moim wypadku, moi koledzy, dużo bardziej zdają sobie sprawę z użyteczności takiego urządzenia. Moim zdaniem, posiadanie takich urządzeń powinno być obowiązkiem w każdej firmie.

Podobnie, jak inne uratowane osoby, otrzyma Pan od naszej firmy bezpłatnie swój własny defibrylator AED. Czy zastanawiał się Pan, gdzie go umieścić?

Zawsze jak najbliżej siebie i swojej rodziny.

Jakie jest aktualnie Pana samopoczucie?

Jestem w dalszym ciągu słaby, ale powoli dochodzę do zdrowia. Nie mogę przemęczać się i dźwigać cięższych rzeczy.  Czekam na mój egzemplarz defibrylatora AED aby czuć się bezpiecznie oraz, żeby moja rodzina była spokojniejsza.

V__957F1.jpg#asset:4407