aed

34 500

osób każdego roku
w polsce umiera na 
NZK

>

aed

1 %

bez dostępu do wczesnej
defibrylacji
szanse przeżycia
nie przekraczają 1%

>

aed

75-86%

do tylu procent 
defibrylator AED zwiększa 
szanse przeżycia 

>

aed

1,10 zł

to dzienny koszt 1 defibrylatora,
który przez 10 lat codziennie będzie
chronić życie 250 osób

>

Zwiększ swoje szanse

Codziennie w Polsce aż u 95 osób dochodzi do Nagłego Zatrzymania Krążenia ( NZK). Serce zaczyna pracować w chaotyczny i nieskoordynowany sposób, co z kolei prowadzi do zatrzymania prawidłowego krążenia krwi i tym samym niedotlenienia mózgu.
W wyniku tego, już po kilku minutach zaczyna on obumierać. Bez dostępu do wczesnej defibrylacji – poszkodowana osoba nie ma szans na przeżycie. 

AED
Ratuje Życie

Samaritan PAD 350 P za pomocą trzech prostych symboli i poleceń przeprowadza nawet niedoświadczonych użytkowników krok po kroku przez cały proces postępowania ratowniczego. Stworzony z myślą o powszechnym dostępie do defibrylacji, pozwala na przeprowadzenie całego procesu jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.

Umieszczany we wszystkich miejscach publicznych, nadaje się do użycia dla każdego użytkownika – zarówno dla osób przeszkolonych jak i tych, którzy używają go po raz pierwszy. Dzięki zaawansowanej analizie rytmu serca – podejmuje decyzję o procesie postępowania ratowniczego i kieruje użytkownikiem przez cały proces, zapewniając osobie poszkodowanej maksimum bezpieczeństwa. W oparciu o natychmiastowy pomiar i technologię zapewnia szybką i skuteczną pomoc oraz bezpieczny proces ratowania życia.

Defibrylatory AED powinny znajdować się wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie:

aed Firmy
Sklepy
Biura
Hale produkcyjne
Fabryki
Banki
Firmy transportowe
aed Autobusy
Pociągi
Autokary
Metro
Linie lotnicze
Tramwaje
aed Restauracje
Hotele
Miejsca rekreacji
Siłownie
aed Dworce
Lotniska
Stadiony
Muzea
Opery
Kina
Kościoły
Miejsca kultu
aed Stacje benzynowe
Sklepy
Galerie handlowe
Hale targowe
aed Parki
Przestrzeń Miejska
Szlaki turystyczne
Obiekty turystyczne
Kopalnie
aed Przychodnie
Placówki medyczne
Gabinety
stomatologiczne
Domy pomocy
Placówki opiekuńcze
Sanatoria
Uzdrowiska
aed Urzędy Miast,
Urzędy Gmin
Instytucje publiczne,
Sądy
Administracja publiczna
aed Szkoły
Uczelnie
Przedszkola
Placówki edukacyjne
Ośrodki szkoleniowe
Ośrodki kolonijne
aed Służby ratownicze
Jednostki straży pożarnej
WOPR
TOPR,
Policja i Straż miejska

Defibrylator AED

Defibrylatory AED to proste i intuicyjne urządzenia, skonstruowane dla osób bez wiedzy medycznej do udzielania pierwszej pomocy. Są lekkie, poręczne, stworzone do publicznego dostępu. AED wydaje komunikaty w języku polskim i prowadzi krok po kroku przez cały proces udzielania pierwszej pomocy, instruując głosowo, co dokładnie należy robić, a dodatkowe wsparcie pojawia się na panelu graficznym. AED pokazują, jak należy wykonać masaż serca – i w razie potrzeby przywracają normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy. Defibrylacja jest prosta i bezpieczna. Nie ma możliwości popełnienia błędu, AED jest w 100% bezpieczne i dla poszkodowanego i dla osoby, która udziela pomocy. 

Defibrylator AED  został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć każdemu z nas. Jest niewielki, bardzo prosty w użyciu i ma tylko dwa przyciski – włączenia i wyzwolenia impulsu. Samodzielnie bada EKG i decyduje, z jakim zaburzeniem mamy do czynienia i czy  jest potrzebna defibrylacja. Jeśli tak – pozwoli na podanie impulsu i da taki komunikat – jeśli nie – żaden impuls nie zostanie wygenerowany, dlatego nie ma możliwości popełnienia błędu. Urządzenie samodzielnie bada, diagnozuje i ratuje. Naszych rąk potrzeba tylko do rozebrania poszkodowanego, naklejenia elektrod i jeśli to konieczne wciśnięcia przycisku defibrylacji i wykonania masażu serca (AED również instruuje jak należy to zrobić – co więcej – na bieżąco koryguje uciski tzn. mówi czy należy uciskać mocniej, słabiej , wolnej, szybciej - dzięki czemu nawet osoba, która nie wykonywała nigdy resuscytacji - będzie potrafiła wykonać ją bardzo dobrze). 

To podstawowe wyposażenie każdego obiektu - tak samo ważne i potrzebne, jak apteczka pierwszej pomocy, czy gaśnica. 

pointer

Dla chcących wiedzieć więcej

Czym dokładnie jest Nagłe Zatrzymanie Krążenia?

czytajarrow-up

zamknijarrow-down

Rolą serca w ludzkim organizmie jest pompowanie krwi, która dociera do każdej komórki ciała wraz z tlenem. Niedotlenienie organizmu – mózgu i narządów zewnętrznych - oznacza z kolei powstawanie nieodwracalnych zmian, które mogą prowadzić do śmierci. Ich przyczyna to zaburzenie rytmu serca, nazywane także migotaniem komór.

Paradoksalnie więc praca serca wcale się nie zatrzymuje. Wręcz przeciwnie – zamiast miarowo i spokojnie pracować i pompować krew - zaczyna pracować szybko, chaotycznie i nieefektywnie. Niestety -  taka praca uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Dochodzi więc do sytuacji, że serce pracuje, ale nieskutecznie, a skurcze są za słabe aby krew z tlenem mogła krążyć po organizmie i docierać do mózgu. I tam zaczyna się kolejny problem – jego niedotlenienie. Nasz mózg – który jednocześnie steruje całym organizmem, bez tlenu słabnie z każdą chwilą. Każda minuta bez tlenu doprowadza do uszkodzenia jego struktur i powstania nieodwracalnych zmian.To centralne i najważniejsze miejsce, które trzeba chronić, dlatego jedyną szansą jest doprowadzenie do organizmu tlenu, który pozwoli utrzymać mózg przy życiu.

Stan, który objawia się zaburzeniami rytmu serca i prowadzi w efekcie do niedotlenienia organizmu to właśnie nagłe zatrzymanie krążenia. Najbardziej niebezpieczne jest to, że występuje nagle, spotkać może zarówno osoby młode, jak i starsze, nie prowadzące aktywnego trybu życia, jak i wysportowane.

Objawą NZK jest przede wszystkim brak oddechu oraz nagła utrata przytomności, które dotykają poszkodowanego już na kilka sekund od wystąpienia migotania komór. Chory przeczuwa wcześniej przyspieszone bicie serca, jest mu słabo, duszno, może także czuć ból w klatce piersiowej. Również zatrzymanie krążenia może być też następstwem innego zdarzenia. Może do niego prowadzić np. zawał serca, topienia się, przedawkowanie leków czy przegrzanie lub wyziębienie organizmu.

Żeby uratować osobę poszkodowaną mamy maksymalnie 10 minut. Po 4-minucie przerwa w dopływie krwi powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu i innych narządach wewnętrznych. Po 7-10 minutach następuje zgon.

Resuscytacja dzięki mechanicznemu wprawieniu serca w ruch pozwala na zyskanie czasu. Dzięki niej do mózgu dociera tlen, jednak aby to nastąpiło musi być dobrze przeprowadzona i efektywna. Niestety nawet najlepiej prowadzona – pozwala zyskać jedynie trochę czasu. Samodzielnie serce nie jest w stanie wrócić do prawidłowego rytmu, a mamy dosłownie kilka minut na to, by skutecznie działać. I właśnie wtedy przychodzi czas na natychmiastowe użycie defibrylatora AED. Jak działa AED

czytajarrow-up

zamknijarrow-down

Mówiąc krótko, defibrylator serca – stosowany najczęściej w sytuacji zagrożeń życia i zdrowia podczas nieszczęśliwych zdarzeń nagłego zatrzymania krążenia – jest to urządzenie medyczne, które analizuje pracę serca i w przypadku konieczności, za pomocą elektrod defibrylacyjnych, dostarcza do niego określoną energię elektryczną. Gdy mamy do czynienia z nieprawidłowym rytmem serca, poprzez defibrylację doprowadzamy do stabilizacji jego pracy jako pompy. Defibrylatory serca to nowoczesne i niezawodne urządzenia, które poprzez specjalny program poprowadzą ratującego przez cały proces ratunkowy. A zatem, pamiętając ubiegłe lata, gdzie defibrylacją mogła zajmować się tylko osoba z wykształceniem medycznym, mamy teraz do czynienia z urządzeniami, które może obsługiwać osoba postronna, będąca najbliżej i najszybciej zdarzenia z nagłym zatrzymaniem krążenia. Jest to niezwykle istotne z uwagi na potrzebę natychmiastowego dostarczenia impulsu elektrycznego do serca , oczywiście pod warunkiem, że w pobliżu funkcjonuje punkt ratunkowy z defibrylatorem serca. 

Większość z nas defibrylację zna z dostępnych w telewizji seriali lub filmów, ale tylko nieliczni uczestniczyli przy takim zdarzeniu. Jako urządzenie medyczne defibrylator stanowi jednostkę centralną, a na unormowanie pracy serca wykorzystuje się specjalne elektrody przewodzące prąd stały o odpowiednio dużej mocy. Rozróżniamy dwa rodzaje tego typu urządzeń: dwufazowe i jednofazowe, różniące się wyładowaniami, funkcjami i wyglądem, choć cel, jaki mają osiągnąć, jest jeden – ratowanie zdrowia i życia. Zasada działania defibrylatora jest niezwykle prosta: program urządzenia poprzez elektrody przyklejone do ciała chorego odczytuje jego temperaturę, ciśnienie, EKG oraz na tej podstawie dokonuje analizy i dobiera odpowiednią siłę wstrząsów, które aplikuje do serca chorego. Rolą ratownika jest dokładne stosowanie się do komend głosowych lub poleceń widocznych na ekranie defibrylatora. Szansa na uratowanie życia ludzkiego z wykorzystaniem tego urządzenia sięga nawet 70% i dlatego tak istotne jest, by ich rozmieszczenie odpowiadało potrzebie szybkiego dostępu w miejscach występowania jak największej liczby osób.

Co mogę zrobić jako świadek zdarzenia?

czytajarrow-up

zamknijarrow-down

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że ktoś upadł i może być nieprzytomny:

  1. Nie wahaj się udzielać pierwszej pomocy. Podejdź do poszkodowanej osoby, spróbuj nawiązać z nią kontakt. Odchyl głowę w celu udrożnienia dróg oddechowych i natychmiast sprawdź oddech i reakcje. 
  2. Jeśli  jesteś sam – zadzwoń pod 112. Włącz telefon w trybie głośnomówiącym, tak abyś miał obie ręce wolne. Jeśli z tobą jest ktoś jeszcze  - wskaż osobę, która ma to zrobić.
  3. Wskaż konkretną osobę, która ma iść po defibrylator AED.

! Wskazanie konkretnej osoby sprawia, że ktoś czuje się odpowiedzialny za to zadanie. Kiedy krzykniesz – "niech ktoś zadzwoni po pogotowie" lub "niech ktoś pójdzie po AED"– być może każdy z świadków pomyśli o tym, że zrobi to ktoś inny.

         4. Natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Ułóż ręce na środku klatki piersiowej poszkodowanego i rozpocznij uciskanie.              Powtarzaj je w sekwencji 30 uciśnięć – potem wykonaj dwa wdechy.

Pamiętaj, że pomoc to najlepsze co możesz zrobić. Resuscytacja powoduje, że w mózgu poszkodowanego nie dochodzi do poważnego niedotlenienia. Twoje działania są potrzebne i niosą realną pomoc. Wykonuj wdechy ratownicze, tyle czasu ile będzie potrzeba, aż do przyjazdu karetki. Nie odstępuj pod żadnym pozorem, nawet jeśli będzie to trwać bardzo długo. Jeśli jesteś zmęczony – wyznacz osobę, która ma cię zmienić.

         5. Jeśli jest dostępne AED – natychmiast  je włącz i wykonuj polecenia, jakie wydaje AED. Powie Ci dokładnie co i jak masz robić.

AED zaleci :

1. Zdjęcie ubrania. Jeśli masz problem z jego zdjęciem,użyj nożyc, które są dołączone do zestawu ratunkowego przy defibrylatorze. Po prostu je rozetnij. Jeśli poszkodowana jest kobieta – bieliznę ( np. biustonosz) również rozetnij przez środek.

2. Naklejenie elektrod.

aed-pierwsza-pomoc-defibrylator-2.png#as

! Nie obawiaj się – elektroda to nic innego, jak podkładki – z rysunkami, gdzie jest miejsce ich naklejenia. Są bezpieczne i dla ciebie i dla poszkodowanego. Po naklejeniu elektrod AED rozpocznie analizę EKG serca poszkodowanego. Zaleci też dalsze postępowanie


- w przypadku rytmu zatokowego, czyli prawidłowego rytmu serca poleci odstąpienie od jakichkolwiek działań

- w przypadku rytmu nie nadającego się do defibrylacji zaleci wyłącznie prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej

- w przypadku rytmu defibracyjnego poprosi o wciśnięcie przycisku defibrylacji

Pamiętaj ! wyładowanie następuje tylko wtedy, jeśli rytm serca po badaniu EKG nadaje się do defibrylacji. Defibrylator nie poda wyładowania, kiedy nie ma takiej potrzeby – przycisk nawet gdyby ktoś na niego  nacisnął nie wygeneruje żadnego impulsu. 

Wiedz również, że jesteś bezpieczny. Prąd rozchodzi się tylko między elektrodami, jest bezpieczny i nie ma możliwości aby komukolwiek, zarówno poszkodowanemu jak i Tobie stała się jakakolwiek krzywda. 


Co mogę zrobić jako właściciel lub zarządca firmy/ obiektu/ sklepu?

czytajarrow-up

zamknijarrow-down

Co mogę zrobić, jako właściciel lub zarządca firmy/ obiektu/ sklepu? 

Jeśli Twoja firma jeszcze nie jest wyposażona w defibrylator AED, warto przemyśleć zakup. Zwykle wystarczy jeden, maksymalnie 2 defibrylatory AED na całą firmę. Koszt jednego AED z pełnym wyposażeniem ( szafka + oznakowanie ) oraz z przeszkoleniem pracowników to koszt rzędu 4 900,00 zł. Warto pamiętać o tym, że:

- jest to inwestycja jednorazowa. Defibrylatory w niektórych firmach, które wyposażaliśmy pracują już 13 lat. Na sprzęt otrzymasz 8 letnią gwarancję z pełną i bezpłatną opieką serwisową.

- nie ponosisz dodatkowych kosztów w przypadku użycia. Gwarantujemy bezpłatne elektrody i baterie po każdej akcji ratowniczej, za każdym razem gdy AED będzie użyte, więc koszty eksploatacji są małe. Jeśli AED nie będzie używane, koszt eksploatacji to 650,00 raz na cztery lata, kiedy kończy się termin ważności baterii i elektrod.

- dopasujemy oznakowanie i formę przechowywania do typu obiektu. Zaplanujemy i sprawdzimy ile AED należałoby wdrożyć i będziemy elastyczni wobec tego jakim dysponujesz budżetem.

- Przeszkolimy tyle osób ile będzie potrzebne. Szkolimy na fantomach i treningowych wersjach AED, będących ich dokładną kopią. Dzięki praktycznemu szkoleniu w trakcie realnego zagrożenia nikt nie będzie bał się pomagać.

- Po wdrożeniu AED twoje miejsce będzie bezpieczne. 


Co mogę zrobić, jako pracownik jednostki publicznej? 

Możesz uświadomić osoby decyzyjne, jak bardzo AED jest ważne. Jednostki publiczne mają planowany budżet – dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie do tematu wdrożenia. Warto poprosić o prezentację sprzętu, a także skorzystać z naszej wiedzy na temat tego, w jakich miejscach powinny być defibrylatory oraz jak zapewnić do nich publiczny dostęp. Jest też możliwość naniesienia ich na mapy, z których korzystają dyspozytorzy pogotowia, dzięki czemu mogą instruować osobę dzwoniącą pod 999/112 dokąd ma się udać, aby wziąć defibrylator AED. Wdrożyliśmy defibrylatory w kilkudziesięciu miastach i gminach, w sądach i budynkach administracji publicznej, więc jesteśmy w stanie wspierać Cię na każdym etapie związanym z zabezpieczeniem obiektu/ przestrzeni miejskiej.

Koszty związane z realizacją takiego przedsięwzięcia najczęściej miło zaskakują. Okazuje się bowiem, że koszty wyposażenia w defibrylatory niemal całej gminy to koszty niższe niż remont niewielkiego odcinka chodnika. 

Przykładowo koszt wyposażenia w 20 defibrylatorów AED gminy kosztował jednego z naszych klientów 90 tyś zł. Dla porównania – ok. 280 tysięcy złotych kosztował niewielki plac zabaw, a kilometrowy chodnik o szerokości 3m – kosztował niemal 500 tyś zł.

Każda inwestycja jest potrzebna. Jednak coraz częściej gminy i miasta dostrzegają, że dostęp do bezpiecznej defibrylacji jest relatywnie niewielkim wydatkiem w gąszczu wydatków na remonty, które co prawda ułatwiają życie mieszkańców – ale w żaden sposób ich nie chronią. 


Co mogę zrobić jako człowiek?

czytajarrow-up

zamknijarrow-down

Szerzyć świadomość o tym, jak ważny jest wczesny dostęp do defibrylacji. Tak, jak rozmawiamy o potrzebie ochrony środowiska, zapinaniu pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci z fotelikach czy prowadzenia zdrowego trybu życia -  tak samo temat wczesnego dostępu do AED i  konieczności umieszczania ich we wszystkich miejscach publicznych – jest kluczem do tego, by więcej osób wiedziało, jak należy z nich korzystać.

Dzięki temu – te osoby kiedy staną się świadkami zdarzenia -  nie będą się bały pomagać. Dzięki twojemu zaangażowaniu, wiedzy na ten temat – władze miast, gmin oraz właściciele firm prywatnych będą dbać o wyposażenie miejsca w AED i zapewniać swoim pracownikom oraz osobom przebywajacym w miejscach publicznych bezpieczeństwo. To tylko i aż tyle.

Każdy z nas lub osoba nam bliska -  jeśli kiedykolwiek będzie w sytuacji, gdy będzie potrzebować pomocy – ma szansę ją otrzymać. Ma szansę przeżyć. 

pointer

Decyzja należy do Ciebie

Twórz z nami bezpieczny świat.

Dla mediów

Notatka dla mediów + zdjęcia Część 1
Notatka dla mediów + zdjęcia Część 2
Notatka dla mediów + zdjęcia Część 3

Dołącz do grupy osób

która dba obezpieczeństwo